| RSS Реєстрація | Вихід | Вхід Ср, 2023-02-08, 04:35

...


Меню сайту
Ласкаво просимо!
Сьогодні
Календар України
Погода
мишки teddy bears
Статистика
Головна » 2022 » Серпень » 20 » Проскурів 8 липня 1941 року був окупований гітлерівцями
12:26
Проскурів 8 липня 1941 року був окупований гітлерівцями
8 липня - сумна дата для хмельничан, коли розпочався жахливий період нацистської окупації нашого міста.
22 червня 1941 р. о 3 годині 30 хвилин німецькі війська завдали потужного артилерійського та авіаційного удару по радянській території.
Однією з перших удари отримала Україна. Бомбардувались Київ, Одеса та інші великі міста. Одним із постраждалих виявився і Проскурів (Хмельницький) та його передмістя, перші бомби в той день прилетіли на с. Ружична (тепер мікрорайон міста Хмельницького).
Під тиском переможних сил ворога 8 липня 1941 р. місто Проскурів було окуповане нацистами.

У перший же день окупації на стендах оголошень по місту з’явилися накази-перестороги: «На випадок, якщо хтось хоче посягнути на життя німецького солдата, той буде негайно розстріляний», «На випадок, коли виявиться де-небудь вбитий німецький солдат і винуватого не буде знайдено, відповідатиме та частина населення, де виявиться вбитий німець. За одного вбитого німця буде розстріляно 100 чоловік населення». В місті гітлерівці встановили жорстокий окупаційний режим. За найменшу непокору «новому порядку» - сувора кара (розстріл).
Ідеологія нацизму формувалась в еклектичному поєднанні шовінізму, соціалізму, антисемітизму та расизму. Важливим було завоювання «життєвого простору» на Сході.
Нацистський режим всіма засобами пригнічував національну гідність населення, про що свідчить оголошення рейхскомісара України.
Встановлювалася заборона на вільне відвідування кіно і театрів, танців українцям спільно з німцями, особливо контролювались змішані шлюби. Встановлювалася заборона на вільний продаж та купівлю продуктів харчування, заборона на вилов риби в ставках і річках.
1 вересня 1941 року на території міста Проскурова утворено Проскурівський гебіт (нім. Kreisgebiet Proskurow) — адміністративно-територіальну одиницю генеральної округи Волинь-Поділля Райхскомісаріату Україна з центром у Проскурові, що існувала під час німецької окупації.
Керівні посади ґебіту займали переважно німецькі чиновники. Окупаційна влада сформувала систему місцевого самоврядування, де керівниками підрозділів призначали українців.
Органи окупаційної влади на території м. Проскурова розгорнули активну роботу зі створення підприємств, установ та організацій, котрі сприяли виконанню окупаційних законів.
Жорстоким репресіям піддавалося населення єврейської національності. Для єврейського населення в місті була виділена окрема територія - гетто, яке було створене 14 грудня 1941 року.
Для них окупанти встановили особливий податок, також практикувались продуктові реквізиції, зокрема забирались масло, яйця, алкоголь. А коли цього було мало, то починались розстріли. В один з осінніх днів 1941 року були розстріляні літні люди, жінки та діти.
В місто привозили євреїв з інших населених пунктів і розміщували їх в таборі с. Лезневе (нині мікрорайон Хмельницького), де вони важко працювали і масово гинули. Всього за період окупації загинуло 9500 євреїв.
В серпні 1941 року в м. Проскурові на території 90-ї стрілецької дивізії, розбомбленої літаками Люфтваффе в перші дні війни, гітлерівці створили табір суворого режиму для військовополонених «Stalag 355», який мав ще 6 філій по місту. Табір розташовувався в передмісті Проскурова Раковому на території колишнього армійського містечка (нині - 19 ракетна бригада).


Ув’язнені важко працювали, ставлення до них було жорстоке, умови утримання жахливі.Від недоброякісної їжі у полонених розвивався дуже важкий розлад шлунка, дизентерія, яка дуже швидко виснажувала людей і призводила до масової смерті.В`язні гинули від голоду і непосильної праці. Бували дні, коли у таборі траплялося 700-900, і навіть 950 випадків смерті.
На території табору був карцер. За спробу втекти, за крадіжку продуктів винних саджали у цей карцер. Карцер являв собою підвальне приміщення з цементною підлогою і вікнами без скла і рам із залізними гратами. Військовополонених, роздягнених догола, позбавляли їжі і води та тримали по 14 діб. Не було жодного випадку, коли полонені витримували це ув’язнення – усі гинули у карцері.
У роки окупації населення міста спіткала ще одна трагедія. Нацисти відправляли жителів міста та регіону на каторжні роботи до Німеччини. Ось витяг з листівки за 1942 р.: «…Згоджуйтесь до праці у Німеччині! Ви отримаєте достатнє харчування, таке саме, як у німецького населення, з додатком для важко працюючих, безкоштовне та хороше помешкання, безкоштовна дорога туди і назад… ви будете мати нагоду побачити, яка гарна Німеччина. Сотні тисяч тих, хто погодився, працюють уже у Німеччині, вони вже писали до своїх рідних захоплюючі листи про свою працю…». Виснажлива праця, голод, хвороби, катування за найменший непослух. Надії на повернення з Німеччини ніякої не було. А ті, кому пощастило повернутися, були з підірваним здоров’ям. За час окупації було вивезено на примусові роботи до Німеччини 1350 молодих людей з Проскурова.
Окупаційний режим спонукав багатьох українців чинити спротив, організовувати підпілля та боротися різними методами з окупантами.
Серед молоді на підприємствах та в організаціях створювалися групи людей, незадоволених «новим порядком». Виникла молодіжна група, яку очолив випускник школи Петро Семенюк. Одночасно виникали групи під керівництвом Павла Вітанова, випускника 12-ї школи, Йосипа Івановича Селіванова, Миколи Храновського і багато інших. В районі організовує підпільну групу Федір Назаров. Чинився спротив пропаганді окупантів, організовувалося прослуховування радіопередач, тиражувалися та розповсюджувалися листівки, проводилися диверсії на підприємствах та на залізниці (групи Г. Мацькова, Л. Пірковського, В.Рушковської, М. Близнюка, В. Пітака та ін.). Для диверсійних дій заготовляли зброю, набої, вибухівку.
Протидія окупації батьківщини здійснювалася представниками різних ідеологій та політичних уподобань, але перед лицем спільного ворога ця боротьба єднала українців.
Переглядів: 98 | Додав: varta
Оберіть мову сайту
Відеоскриня
Фотоподорож

Copyright mimh.org.ua © 2023